Projekt polsko-niemiecki

AACHEN – TYCHY

Utworzono: piątek, 30, maj 2014
MJ

Mija kolejny rok szkolny i kolejna wymiana za nami. W tym roku w wymianę uczniowską zaangażowali się głównie uczniowie klasy Ib i Ic oraz IId.

Dzięki dofinansowaniu przez organizację Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży 19 uczniów i 3 nauczycieli z naszej szkoły mogło wyjechać do zaprzyjaźnionego gimnazjum w Aachen oraz gościć swoich partnerów we własnych domach.

Tematami naszych spotkań była realizacja projektów: „Europa- nasz dom” oraz „Nasi idole”. Dzięki swojemu zaangażowaniu i pracy uczniowie mogli poznać kulturę i zwyczaje kraju sąsiedzkiego oraz zobaczyć, że nastolatkowie w Polsce i w Niemczech są do siebie bardzo podobni. Program wymiany oprócz prac nad projektami zawierał również wiele dodatkowych atrakcji, w tym zwiedzanie ciekawych miejsc w Aachen i Kolonii, natomiast z polskiej strony były organizowane wycieczki po regionie i wyjazd do Krakowa.

W związku z udziałem w wymianie polsko-niemieckiej uczniowie nie tylko dowiedzieli się więcej na temat stylu życia swoich sąsiadów, podszkolili również język,  zawarli nowe znajomości a nawet przyjaźnie. Cieszymy się bardzo, że udało się zorganizować taką wymianę, mamy nadzieję, że współpraca z PNWM  pozwoli na realizację podobnych projektów w następnych latach.

Wymiana Aachen maj - czerwiec 2013r.

Utworzono: sobota, 15, czerwiec 2013
MJ
Grupa ponad dwudziestu uczniów klas trzecich, drugich i pierwszych  wzięła udział w kolejnym projekcie wymiany w związku ze współpracą naszej szkoły z fundacją DPJ  (polsko-niemiecka wymiana młodzieży).
W maju nasi gimnazjaliści wyjechali do Aachen a w czerwcu gościli u siebie partnerów z Niemiec.
Podczas tego projektu, w którym uczniowie przełamywali  bariery związane ze stereotypami na temat naszych sąsiadów  i uprzedzeń,  zajmowali  się również zagadnieniami związanymi z Unią Europejską -stąd tytuł  projektu „Europa nasz dom”.
Prace nad projektem zaangażowały uczniów na ponad dwa miesiące , ale w napiętym harmonogramie zajęć  znalazł się czas, aby zwiedzić miasto i jego atrakcje oraz w rewanżu pokazać naszym sąsiadom atrakcje regionu, w którym mieszkamy.

Berlin 2013

Utworzono: wtorek, 05, luty 2013
MJ

W dniach 13.-22.01. grupa 15 uczniów klas drugich wraz z opiekunami panią Małgorzatą Jeżelai Elżbietą Borowską uczestniczyła w spotkaniu polsko-niemiecko-rosyjskiej młodzieży w Berlinie.
W trakcie spotkania młodzi ludzie zwiedzali najważniejsze miejsca w Berlinie, była to bardzo ciekawa lekcja historii dla wszystkich. Ponadto uczniowie  odwiedzili jedną ze szkół  oraz brali udział w licznych warsztatach.
Głównym celem spotkania było jednak poznanie nowych ludzi i kultury państw, z których pochodzą. Dzięki rozmowom do późnego wieczora zostały przełamane bariery i runęły kolejne stereotypy. Mamy kolejnych przyjaciół w Berlinie i Wołgogradzie!
Do zobaczenia!

Odwiedzamy St. Leonhard Gymnasium w Aachen

Utworzono: sobota, 01, październik 2011
Małgorzata Stachurska-Jeżela
W dniach 25-30 września 2011 roku odbyła się wymiana uczniowska ze szkołą partnerską St. Leonhard Gymnasium w Aachen.

W ramach projektu z Polsko-Niemiecką Organizacją Wymiany Młodzieży do Niemiec wyjechało 10 uczniów klas drugich i 2 nauczycieli z naszej szkoły. Uczniowie mieszkali u swoich partnerów, których poznali podczas spotkania w maju w Tychach. W ciągu dnia wszyscy uczniowie uczestniczyli w lekcjach, pracowali nad projektem oraz zwiedzali zabytki Aachen i okolicy. Popołudniami integrowali się ze swoimi partnerami i ich rodzinami, mieli okazję zobaczyć jak wygląda codzienne życie w rodzinie niemieckiej. Trzeba zaznaczyć, że rodzice niemieckich uczniów przygotowali się bardzo dobrze do wymiany i starali się im jak najlepiej wypełnić ten wolny czas. Wyjazd naszych uczniów i nauczycieli był możliwy dzięki finansowemu wsparciu PNWM, rodziców oraz MZO w Tychach.

Wizyta naszych uczniów w Knittlingen

Utworzono: niedziela, 10, październik 2010

W sobotę 4 października 2010r. 10 uczniów naszej szkoły i 2 nauczycieli poleciało do Sztutgartu aby spotkać się z naszymi przyjaciółmi ze szkoły w Knittlingen. Spotkanie odbyło się dzięki rodzicom naszych uczniów oraz Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Kiedy dotarliśmy na miejsce było już ciemno, ale jak spotkaliśmy się na drugi dzień wszyscy byli zachwyceni miejscem, w którym mieszkaliśmy. Knittlingen to bardzo mała miejscowość otoczona ze wszystkich stron winnicami. Ten region Niemiec jest znany w całej Europie z dobrego wina. Byliśmy tam pięć dni, w trakcie których poznaliśmy ich szkołę, biorąc udział w wybranych zajęciach, takich jak np: lekcje angielskiego, matematyki i muzyki. Poznaliśmy najciekawsze miejsca w okolicy tj. Klasztor w Maulbronn, Zamek w Heidelbergu oraz Muzeum Techniki i Samochodów. Popołudnia i wieczory spędzaliśmy z naszymi partnerami i ich rodzinami, dzięki czemu mogliśmy choć trochę poznać kuchnię i zwyczaje panujące u naszych zachodnich sąsiadów. Niestety czas szybko mija i trzeba było wracać do domu. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy!