Projekty uczniowskie

Projekt z fizyki 2014/2015

Utworzono: piątek, 27, luty 2015
Administrator

Dyfuzja

Materiały: dwie szklanki, jedna z zimną, druga z gorącą wodą, atrament Przebieg doświadczenia: do obu szklanek wlewamy taką samą ilość atramentu w tym samym czasie. W gorącej wodzie atrament rozprzestrzenia się o wiele szybciej.

Wyjaśnienie: Zachodzi zjawisko dyfuzji. W cieczach cząsteczki poruszają się z dużymi prędkościami nieustannie się ze sobą zderzając. Stąd cząsteczki jednej cieczy wnikają między cząsteczki drugiego składnika. W wyższej temperaturze cząsteczki cieczy poruszają się z większą prędkością, dlatego dyfuzja zachodzi szybciej.

 

 

 

Konwekcja cieplna wody

Materiały: słoik z ciepłą, zabarwioną wodą oraz wieczko z otworem, wazon z zimną wodą
Przebieg doświadczenia: Słoik umieszczamy w wazonie z zimną wodą. Ciepłe strugi wody wraz z barwnikiem unoszą się do góry. Zimna woda z górnej części szklanki opada na dno.
Wyjaśnienie: Ciepła woda ma małą gęstość i unosi się do góry, a zimna dużą gęstość (jest cięższa) i opada na dno. Takie zjawisko nazywamy konwekcją, czyli unoszeniem się cieplejszej cieczy lub gazy ku górze.
 
 
 

Ciecze nieniutonowskie:

 
Materiały: pół kilograma mąki ziemniaczanej, trochę więcej niż szklanka wody, miska
Przebieg doświadczenia: Do miski wsypujemy mąkę i dolewamy wodę, mieszamy aby powstała odpowiednia konsystencja. Jeśli chcemy wziąć z miski część masy jest ona sztywna, a podczas lepienia zachowuje się jak plastelina, natomiast gdy pozostawimy ją bez żadnego nacisku natychmiast rozpływa się po całym naczyniu, a jak przestaniemy lepić spływa z rąk. Szybki nacisk palcem nie zmienia powierzchni cieczy. 
Wyjaśnienie: Mieszanina jest przykładem cieczy nieniutonowskiej, czyli stanu pośredniego między cieczą a ciałem stałym. Podczas mieszania mąki ziemniaczanej z wodą, woda dostaje się między cząsteczki skrobi, rozrywając częściowo jej wiązania. Gdy nie ma siły nacisku płyn nieniutonowski zachowuje się jak ciecz, rozpływając się po naczyniu. Jeśli siły są duże lub zmieniają się bardzo szybko, to ze skrobi tworzy się uporządkowana struktura i ciecz nieniutonowska jest sztywna. 
 
 
 

Prawo Bernoulliego:

 
Materiały: piłeczka pingpongowa zawieszona na nitce, wypływająca z kranu woda
Przebieg doświadczenia: Piłeczkę umieszczamy w strumieniu wody wypływającej z kranu, zostanie ona wciągnięta w wir wody
Wyjaśnienie: "Suma ciśnień statycznego i dynamicznego i hydrostatycznego w cieczy lub gazie jest stała" 
 
 
Wykonanie: Ala Niewiadomska, Julia Jeżela, Julia Wójcik, Kasia Buchta - klasa 2b